X
ORTOPEDIA KIELCE
USG bioderek

Badanie USG bioderek, zwane również preluksacją, stanowi istotną procedurę przeprowadzaną we wczesnym okresie życia niemowlęcia. W trakcie tego badania specjalista ocenia stawy biodrowe malucha. Samo badanie należy powtórzyć trzy razy co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz umożliwia kompletną rekonwalescencję.




Ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych (USG bioderek) to niezwykle precyzyjne badanie, które umożliwia wykrycie nawet najdrobniejszych nieprawidłowości, niewidocznych podczas standardowych ocen. Pierwsza kontrola stawów biodrowych niemowlaka jest przeprowadzana przez neonatologa krótko po narodzinach i ma miejsce w szpitalu. W przypadku identyfikacji jakichkolwiek odstępstw przez lekarza, dziecko jest kierowane do dalszej obserwacji. W sytuacji braku nieprawidłowości, lekarz zleca przeprowadzenie obowiązkowego badania USG bioderek w ciągu następnych tygodni.


Kiedy należy przeprowadzić takie badanie?
Zalecane jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG) stawów biodrowych u dziecka trzykrotnie – to wynika z dużego stopnia ruchomości bioder oraz znaczących przekształceń zachodzących w ich strukturze w miarę wzrostu malucha. W pierwszym przypadku, pierwsza sesja USG bioderek powinna być zaplanowana u ortopedy (lub traumatologa) między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Kolejna ocena USG bioderek jest wskazana w trzecim miesiącu życia niemowlęcia. Trzeci etap badania USG bioderek powinien nastąpić, gdy dziecko osiągnie zdolność do samodzielnego chodzenia. Należy zaznaczyć, że istnieje opcja przeprowadzenia dodatkowego badania w okresie między 6. a 9. miesiącem życia dziecka. Końcowy rytm wizyt jest ustalany przez specjalistę. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zaburzenia w stawach biodrowych dziecka, konieczne może być zwiększenie częstotliwości wizyt – średnio około raz na miesiąc.


Samo badanie jest bardzo krótkie i całkowicie bezbolesne. Nie stanowi także, żadnego ryzyka dla dziecka oraz nie ma istotnych przeciwskazań do przeprowadzenia takiego badania. Również nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże warto założyć dziecku ubranie, które będzie można bardzo łatwo zdjąć w gabinecie.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Cookies Policy.

ok