JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WIZYTĘ? (Psycholog/psychiatra)
Psycholog czy psychiatra? Do kogo się udać?
Jeśli masz wątpliwości do kogo powinieneś się zgłosić powinieneś wiedzieć, iż zasadnicza różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że ten pierwszy ukończył studia magisterskie na kierunku psychologia, zaś psychiatra jest absolwentem medycyny, więc jest lekarzem. Psychiatra może wypisywać recepty, psycholog nie ma takiej możliwości,
Specjaliści w PlazaMed często jednak ze sobą współpracują, to znaczy, iż dana osoba bierze udział w terapii u psychologa, ale udaje się na pojedyncze wizyty do psychiatry, by ten przepisał jej odpowiednie leki.
Jak się przygotować do wizyty u psychiatry?
Niepokój i stres przed pierwszą wizytą u psychiatry jest zupełnie naturalny. Najważniejsze jednak jest, iż lekarz ma na względzie dobro pacjenta i chce mu pomóc.
Konsultacja zarówno u psychiatry jak i psychologa polega na szczegółowej rozmowie. Ma ona na celu zapoznanie się przez lekarza w sytuacji pacjenta i przeanalizowanie, z czym się zmaga. Specjalista najpewniej rozpocznie wizytę od zadawania konkretnych pytań lub też po prostu pozwoli Pacjentowi na wypowiedź, a pytania zada na końcu.
Mogą one dotyczyć m.in.:
- odczuwanych emocji,
- sytuacji życiowej – pracy, związku, rodziny,
- trudności, jakich doświadcza pacjent
- doświadczeń z przeszłości (np. dzieciństwa),
- stylu życia (np. sen, używki)
- występowania zaburzeń psychicznych w rodzinie,
- występowania chorób przewlekłych i stosowania leków (warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną).
Jeśli pacjent nie czuje się na siłach odpowiadać na niektóre pytania, może odmówić udzielenia odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że specjalista nie zadaje pytań bez wyraźnego powodu. Im więcej informacji zostanie mu podane, tym łatwiej będzie on w stanie pomóc pacjentowi.