X
SI, BIOFEEDBACK,METODA WARNKEGO, METODA TOMATISA
Integracja Sensoryczna

Problemy z koordynacją ruchową? Nieadekwatne odbieranie bodźców? To mogą być zaburzenia integracji sensorycznej. Gdy twoje dziecko potyka się o własne nogi, nie mówi, ma problemy z trzymaniem kredek i nożyczek, jest zbyt lub za mało ruchliwe, nie potrafi złapać i utrzymać piłki, warto skonsultować się z terapeutą integracji sensorycznej SI.

więcej

 O zaburzeniach integracji sensorycznej mówimy wtedy, gdy układ nerwowy nieprawidłowo odbiera i organizuje bodźce sensoryczne oraz niewłaściwie na nie reaguje – emocjonalnie lub ruchowo.

Z terapii integracji sensorycznej warto skorzystać, gdy u dziecka pojawiają się:

  • nadpobudliwość psychoruchowa, niezgrabność ruchowa
  • nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na bodźce
  • trudności w nauce (dysleksja, dysgrafia), słaba koncentracja, impulsywność
  • trudności w adaptacji, funkcjonowaniu społecznym, emocjonalnym
  • brak orientacji w przestrzeni
  • opóźnienia w rozwoju psychoruchowym
  • opóźnienia w rozwoju mowy
  • spektrum autyzmu
  • ADHD
  • MPD

Podczas konsultacji w poradni psychoterapii PlazaMed w Kielcach terapeuta integracji sensorycznej oceni deficyty, a następnie dobierze odpowiednie ćwiczenia. Co ważne, podczas zajęć Twoje dziecko będzie się świetnie bawić, a przy okazji "uspokoi" szalejące zmysły lub "obudzi" te bardziej śpiące.

Zajęcia terapii integracji sensorycznej to: jazda na deskorolce, bujanie się w hamaku, fikołki, przewroty, a także dotykanie, smakowanie, słuchanie, a dla starszych – nauka liczenia czy czytania.

Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb Twojej pociechy, na bieżąco kontrolowane przez terapeutę SI i korygowane. W poradni psychoterapii PlazaMed w Kielcach Twoje dziecko może liczyć na opiekę wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, a także zajęcia w profesjonalnie przygotowanej przestrzeni. Zapraszamy do kontaktu!

Metoda Biofeedback

Nadruchliwość, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, zaburzenia snu. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za długim wysiłkiem umysłowym i niechętnie siada do odrabiania lekcji, a dodatkowo łatwo się denerwuje i jest wiecznie "w stanie gotowości", trening metodą Biofedback w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach może przynieść mu ulgę.

więcej

 

Metoda EEG Biofeedback (Neurofeedback)wykorzystuje ciągłą czynność bioelektryczną mózgu i pozwala zobrazować jego aktywność podczas wykonywania prostych zadań. Dzięki temu pacjent uczy się kontrolować pracę swojego umysłu.

Jak to wygląda w praktyce? Podczas konsultacji psychoterapeuta przytwierdza do głowy dziecka elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Dziecko siada przed monitorem, na którym np. gra w grę za pomocą tylko swoich myśli, bez użycia klawiatury czy myszki. Jeśli jest skupiony, uważny, przechodzi kolejne poziomy i dostaje w grze punkty. Gdy się rozprasza, przegrywa. By terapia była skuteczna, trzeba brać w niej udział systematycznie, co najmniej przez 10-20 sesji. Sesje dostosowane są do wieku i możliwości dzieci.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia treningów Biofeedback z psychoterapeutą z PlazaMed w Kielcach jest wykonanie badania EEG głowy, przy niektórych schorzeniach neurologicznych użycie tej metody nie jest wskazane. Treningowi można poddawać dzieci już od 3 roku życia.

Metodę Biofeedback wykorzystuje się obecnie w terapii dzieci z:

  • padaczką
  • zaburzeniami snu, odżywania, lękowymi
  • ADHD, ADD
  • problemami z koncentracją
  • trudnościami w nauce
  • nadmiernym stresem
  • dysleksją
  • depresją
  • uzależnieniami

Poprawiający funkcjonowanie umysłu Biofeedback wykorzystywany jest również u osób zdrowych

Biofeedback poprawia pamięć i koncentrację. Pozwala też zapanować na emocjami, stresem i lękiem. Zapewnij swojemu dziecku profesjonalny trening mózgu w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach.

Metoda HEG Biofeedback

Jedna z odmian Biofeedbacku, w której nie bada się przepływu fal mózgowych, ale przepływ krwi w określonych obszarach mózgu (technologia tzw. bliskiej podczerwieni nIR). Ukrwienie danego obszaru kory mózgowej jest bowiem dokładnym odzwierciedleniem aktywności mózgu.

więcej

Stosowana w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach metoda HEG Biofeedback umożliwia pacjentowi obserwowanie zmian przepływu krwi w okolicach przedczołowych. Co ważne, szybko uczy się on świadomie kontrolować poziom natlenienia krwi. Terapia pozwala zwiększyć metabolizm w trenowanym obszarze, a co za tym idzie jego wydajność.

HEG Biofeedback sprawdza się w terapii dzieci z ADHD i autyzmem oraz najmłodszych pacjentów. Montaż opaski trwa krótko, a poruszanie głową nie powoduje zakłóceń w zapisie, co sprzyja efektywności terapii. Do treningu psychoterapeuta włącza specjalnie przetworzone filmy lub bajki, animacje i gry. Sesje trwają maksymalnie 30 minut, dzięki czemu dzieci nie zniechęcają się do ćwiczeń, a osiągane postępy są szybciej zauważalne i wymierne.

HEG Biofeedback poprawia koncentrację uwagi, selektywność, wielozadaniowość i pamięć. Pozwala kontrolować emocje, wzmacnia też interakcje społeczne, w tym empatię czy poziom zaufania do innych. HEG Biofeedback to skuteczna metoda psychoterapeutyczna. Przekonacie się o tym w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach.

Metoda Warnkego

Twoje dziecko ma problemy z czytaniem, pisaniem, uczeniem się? Z trudnością przychodzi mu zapamiętanie tabliczki mnożenia i słówek w innym języku? Podejrzewa się u niego dysleksję? A może winna jest percepcja słuchowa? Trening słuchowy, wzrokowy i motoryczny, który składa się na metodę Warnkego, oferowaną w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach, może pomóc!

więcej

Trening składa się z trzech etapów. Pierwszy – diagnoza będzie dla Twojego dziecka świetną zabawą w słuchanie, odgadywanie kierunku, z jakiego pada dźwięk, powtarzanie sekwencji dźwięków i rytmów. Psychoterapeuta sprawdzi w ten sposób sprawność przetwarzania informacji przez układ nerwowy, a następnie ustali plan treningowy.

W drugim etapie Twoje dziecko będzie pracowało z psychoterapeutą nad poprawieniem m.in. koncentracji uwagi, rozumieniem mowy, czytaniem ze zrozumieniem i pisownią. Część ćwiczeń będziecie też powtarzać w domu.

Trzecia faza to trening lateralny, realizowany tylko na spotkaniach z psychoterapeutą. Dzięki specjalnemu urządzeniu ze słuchawkami lub okularami Twoje dziecko poczuje, jak dźwięk czy obraz przechodzi z jednej części głowy do drugiej. W ten sposób mózg Twojego dziecka musi stale porównywać to, co odbierają obie półkule. Do terapii wykorzystywane są specjalne teksty lub nagrania, ale może być to także materiał, który Twojemu dziecku sprawia szczególną trudność. Wyćwiczone w ten sposób półkule będą łatwiej zapamiętywać, Twoje dziecko będzie szybciej radzić sobie z opanowaniem materiału ze szkoły i odrobieniem prac domowych.

Trening jest dla dziecka bardzo atrakcyjny. Wychowywane w dobie elektroniki maluchy chętnie biorą udział w multimedialnych grach i zabawach, które dodatkowo wpływają na nie terapeutycznie: likwidują przyczynę trudności w przyswajaniu wiedzy, co gwarantuje trwałość efektu. Sprawdź efektywność metody Warnkego i umów się na konsultacje z psychoterapeutą z poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach.

Metoda Tomatisa

Czy Twoje dziecko puszcza "mimo uszu" to, co do niego mówisz, a Ty musisz powtarzać po kilka razy? A może nie może się skoncentrować, nie znosi niektórych dźwięków, ma trudności z czytaniem lub pisaniem? Te objawy, jak również wiele innych (m.in. błędna interpretacja pytań, mylenie podobnie brzmiących słów, niewyraźne pisanie, mylenie strony lewej i prawej, nadwrażliwość, wycofanie i brak wiary w siebie), mogą sugerować, że dziecko cierpi na zaburzenia uwagi słuchowej. To oznacza, że mimo prawidłowego słuchu i budowy uszu, ma problemy z czynnym słuchaniem, przetwarzaniem usłyszanych informacji. Metoda Tomatisa, oferowana podczas spotkań z psychoterapeutą w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach, to trening aktywnego słuchania, który pozwala Twojemu dziecku poprawić słuchową koncentrację i czynne słuchanie.

więcej

Metoda Tomatisa (stymulacja audio-psycho-lingwistyczna) polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału. Używa się do niej specjalnych słuchawek, wyposażonych dodatkowo w urządzenie przenoszące dźwięk także drogą kostną. Stymulacja obejmuje kilkadziesiąt seansów, podzielonych na trzy etapy. Zastosowanie metody poprzedzone jest dogłębną diagnozą psychoterapeuty (badanie słuchu, prześledzenie przebiegu rozwoju psychomotorycznego dziecka).

W pierwszym etapie terapii metodą Tomatisa dziecko jedynie słucha, najczęściej muzyki gregoriańskiej lub utworów Mozarta. Dźwięki są filtrowane w odpowiedni sposób. Zdaniem Tomatisa, wysokie dźwięki, które znajdują się w tych utworach, stymulują mózg i są odpowiednie dla naszego organizmu. Ten etap to pasywna faza terapii. W kolejnych dziecko nie tylko słucha, ale także mówi, czyta. Ćwiczenia wykonuje z użyciem słuchawek wyposażonych w mikrofon. Głos jest przetwarzany w czasie rzeczywistym w celu aktywnej pracy nad słuchowo-głosowym sprzężeniem zwrotnym. Każdy etap kończy kolejna diagnoza, oceniająca postępy dziecka.

Metoda Tomatisa zalecana jest u dzieci z następującymi deficytami i schorzeniami:

  • zaburzenia uwagi, mowy, koncentracji
  • dysleksja
  • autyzm
  • problemy koordynacji sensomotorycznej

Metoda Tomatisa wspiera Twoje dziecko nie tylko w słuchaniu i odbiorze dźwięków świata zewnętrznego, ale także w słuchaniu samego siebie. Sprawdź jej skuteczność w poradni psychoterapii dzieci i młodzieży PlazaMed w Kielcach.

Rejestracja telefoniczna lub online

Ortopeda dziecięcy Psycholog dziecięcy USG bioderek

Tel: +48 784 120 302
umów online
Gabinety ortopodyczne Badania USG i RTG Fizjoterapia i rehabilitacja Psycholog i psychiatra Terapie

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Cookies Policy.

ok