Badanie stawów biodrowych u niemowląt nazywane też badaniem preluksacyjnym jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą oceny obrazowej jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich. Ma ono na celu ujawnienie ewentualnej obecności dysplazji stawów biodrowych. Zaleca się jego przeprowadzenie w okolicach 6. tygodnia życia dziecka (jednak nie później niż po ukończeniu 12 tygodnia życia niemowlęcia).
Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych u dziecka powinno być przeprowadzone przede wszystkim u niemowląt:
- u których zauważalna jest asymetria ułożenia kończyn dolnych lub niesymetryczność w długościach kończyn,
- urodzonych z ułożenia pośladkowego
- jeśli pojawia się opór w trakcie poruszania nogami dziecka,
- z genetycznymi predyspozycjami do powstania dysplazji stawów biodrowych (jeśli pojawiała się ona u rodziców lub rodzeństwa),
- z symptomem Barlowa (wyważanie biodra)_
- z objawem Ortolaniego (przeskakiwanie biodra)
Jak się przygotować do USG bioderek?
Warto nałożyć niemowlęciu luźne ubranka, które bez problemu będzie można zdjąć przed badaniem. Malucha do USG należy rozebrać i zdjąć mu pieluszkę, następnie położyć na plecach lub na boku na leżance.
Badanie bioderek zaczyna się od rozprowadzenia przez lekarza specjalnego żelu w okolicy biodra. Później przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe pod różnym kątem, aby skrupulatnie obejrzeć wszelakie struktury w stawie niemowlęcia. Następnie przeprowadzane jest badanie dynamiczne bioder, podczas którego lekarz porusza nogami dziecka i układa je w różnych pozach, aby przeanalizować, czy staw działa prawidłowo. Płacz lub frustracja niemowlęcia w trakcie USG mają swoje źródło ze znalezienia się w nowym miejscu, nie z samego badania.
USG bioderek trwa ok. 10–15 minut, interpretacja wyników od razu jest dostępna dla rodziców. USG bioder maluszka lekarz ocenia w skali Grafa.
W PlazaMed w Kielcach Twoim dzieckiem zajmą się doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści.