Stres tak naprawdę towarzyszy nam przez całe życie i chodź często człowiek chciałby go nie odczuwać jest to niestetyniemożliwe. Sam stres nie jest jednak jednoznacznie negatywny – może mieć działanie pozytywne i motywujące do działania. Jednak nawet dobry stres może przemienić się w coś, co działa destrukcyjnie na organizm, jeśli będzie odczuwany zbyt często, zbyt długo lub zbyt intensywnie.
W psychologii stres definiowany jest w trzech różnych ujęciach:
- jako bodziec,
- jako reakcja,
- jako podejście relacyjne.
W przypadku ujęcia stresu jako bodziec mówimy o zmianie w otoczeniu, która wywołuje wysoki poziom napięcia emocjonalnego i zaburza normalny tok reagowania. Czynniki, które wywołują reakcje stresu nazywane są stresorami, a sam stres określany jest jako stan, któremu towarzyszą emocje o wysokim natężeniu takie jak strach, lęk, złość, frustracja oraz podobne związane z dyskomfortem psychicznym. Często bywa tak, że doświadczając reakcji stresowej mogą pojawić się wyraźne zmiany fizjologiczne, które wychodzą poza normatywny stan spoczynku.
Objawy stresu
Ze względu na różnorodność objawów nie każdy od razu potrafi rozpoznać swoje dolegliwości. Wiec na co warto jest zwrócić
uwagę?
Przede wszystkim cennym wskaźnikiem jest masa ciała. Stres silnie wpływa na metabolizm człowieka, w związku wydzielanym kortyzolem w naszym organizmie. To właśnie przez to pojawiają się problemy z apetytem lub przeciwnie występuje zjawisko zajadania stresu.
Kolejnym ważnym objawem są problemy ze snem. Przeciążony organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować więc naturalnie próbuje się zregenerować. W związku z czym czas snu może się znacznie wydłużać lecz jakość tego snu nie będzie i
tak wystarczająca. Również może działać to także w drugą stronę – sen może nie nadchodzić mimo ogromnego zmęczenia. U człowieka narażonego na stres mogą wystąpić problemy emocjonalne takie jak ciągłe uczucie rozdrażnienia problemy ze złością czy agresją, może też czuć coraz silniejszy niepokój, który może powodować drżenie rąk, czy niemożność usiedzenia na jednym miejscu przez dłuższy czas.
Często także do tego wszystkiego dochodzą objawy somatyczne takie jak bóle głowy, problemy żołądkowe, a przewlekły stres może być powodem pojawienia się wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Chroniczny stres
Chroniczny stres to także ryzyko zaburzeń psychicznych. Dobrze poznana jest zależność między stresem a zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia. Skutkami stresu mogą być: nerwica, depresja, fobie społeczne. Osoby narażone na
przewlekły stres znajdują się w grupie ryzyka rozwoju wypalenia zawodowego. To stan frustracji, zmęczenia i wyczerpania emocjonalnego, pojawiający się w konsekwencji silnego psychicznego, emocjonalnego i fizycznego zaangażowania w pracę w takim stopniu, że w końcu zaczyna brakować motywacji i siły do utrzymania tego zaangażowania na dotychczasowym poziomie.